Leczenie niepłodności kobiet i mężczyzn

Inseminacja to jedna z podstawowych metod leczenia niepłodności. W naszym centrum leczenia niepłodności już od wielu lat z powodzeniem stosujemy zabiegi inseminacji.

Metody inseminacji

Wyróżnia się aż trzy rodzaje zabiegów inseminacji: inseminację naszyjkową, inseminację dojajowodową oraz inseminację domaciczną. Najczęściej stosowany jest ostatni rodzaj inseminacji, który polega na podaniu specjalnie wyselekcjonowanych, ruchliwych plemników bezpośrednio do macicy za pomocą cewnika, czyli cienkiej i elastycznej, silikonowej rurki. Taki sposób dostarczenia plemników do macicy umożliwia uniknięcie po drodze wielu trudności, m.in. bariery śluzu szyjkowego, który często nie stwarza plemnikom właściwych warunków do przetrwania i bezpiecznego dotarcia do komórki jajowej.

Na czym dokładnie polega inseminacja?

Wykonując inseminację, w zależności od sytuacji pary i od wyników badań diagnostycznych mających na celu określenie przyczyn niepłodności, czyli trudności z zajściem w ciążę, można wykorzystać plemniki męża / partnera lub plemniki pochodzące od anonimowego dawcy. Zabieg inseminacji nie jest bolesny i nie wymaga żadnego znieczulenia, wykonywany jest bezpośrednio przed owulacją.

Przygotowanie do inseminacji obejmuje nadzór nad cyklem kobiety wraz ze stymulacją owulacji. Po potwierdzeniu w badaniu USG u kobiety, że wymiary pęcherzyka jajnikowego tzw. dominującego są odpowiednie, podajemy leki doprowadzające do jajeczkowania. Zabieg inseminacji wykonuje się bezpośrednio przed jajeczkowaniem.

W dniu zabiegu konieczne jest oddanie nasienia przez partnera, który w tym dniu powinien być po 2-5 dniach bez współżycia. Próbka nasienia wykorzystywana do inseminacji poddawana jest procesowi tzw. preparatyki, która trwa około 60-90 minut.

Inseminacja wykonywana jest w na fotelu ginekologicznym. Po założeniu do pochwy wziernika (taki sam wziernik stosuje się w czasie pobierania cytologii szyjki macicy), przez szyjkę macicy wprowadza się miękki, cienki cewnik i do macicy wstrzykuje około 1 ml przygotowanego nasienia. Zabieg jest bezbolesny. Test ciążowy wykonuje się 2 tygodnie po zabiegu inseminacji .

Preparatyka nasienia metodą Zymot (Fertile Chip)

Dodatkową możliwością zwiększającą szansę na uzyskanie szczególnie dobrej jakości plemników do inseminacji jest użycie specjalnego urządzenia selekcjonującego prawidłowe plemniki – Zymot (dawna nazwa – Fertile Chip). Zbudowane jest ono z mikrokanalików, naśladujących drogę plemników przez szyjkę macicy, przez które przechodzą tylko te, które się prawidłowo poruszają.

Dzięki zastosowaniu Zymot / Fertile Chip wyselekcjonowane plemniki mają lepszą budowę (morfologię) i dużą ruchliwość. Ostatnie publikacje wykazują wysoką skuteczność tego typu metody w leczeniu za pomocą inseminacji, szczególnie w przypadkach niepłodności idiopatycznej i przy słabych parametrach nasienia.

Bezpłatne badanie AMH