rodzina-z-dzieckiem

Zabieg inseminacji polega na podaniu specjalnie wyselekcjonowanych, ruchliwych plemników bezpośrednio do macicy za pomocą cewnika (cienkiej i elastycznej, silikonowej rurki).

W procedurze można wykorzystać – w zależności od sytuacji pary – plemniki męża / partnera lub plemniki pochodzące od anonimowego dawcy. Zabieg inseminacji nie jest bolesny i nie wymaga żadnego znieczulenia, wykonywany jest bezpośrednio przed owulacją.

Przygotowanie do inseminacji obejmuje nadzór nad cyklem kobiety wraz ze stymulacją owulacji. Po potwierdzeniu w badaniu USG u kobiety, że wymiary jajnikowego pęcherzyka tzw. dominującego są odpowiednie, podajemy leki doprowadzające do jajeczkowania. Zabieg inseminacji wykonuje się bezpośrednio przed jajeczkowaniem.

W dniu zabiegu konieczne jest oddanie nasienia przez partnera, który w tym dniu powinien być po 2-5 dniach bez współżycia. Próbka nasienia wykorzystywana do inseminacji poddawana jest procesowi tzw. preparatyki, która trwa około 60-90 minut.

Inseminacja wykonywana jest w na fotelu ginekologicznym. Po założeniu do pochwy wziernika (taki sam wziernik stosuje się w czasie pobierania cytologii szyjki macicy), przez szyjkę macicy wprowadza się miękki, cienki cewnik i wstrzykuje około 1 ml przygotowanego nasienia. Po zabiegu zalecamy wykonanie testu ciążowego po około 2 tygodniach.

Preparatyka nasienia metodą Fertile Plus Chip

Dodatkową możliwością zwiększającą szansę na uzyskanie szczególnie dobrej jakości plemników do inseminacji jest użycie specjalnego urządzenia selekcjonującego prawidłowe plemniki – Fertile Plus Chip. Zbudowane jest ono z mikrokanalików, naśladujących drogę plemników przez szyjkę macicy, przez które przechodzą tylko te prawidłowo poruszające się.
Dzięki zastosowaniu Fertile Plus Chip wyselekcjonowane plemniki mają lepszą budowę (morfologię) i dużą ruchliwość. Ostatnie publikacje wykazują wysoką skuteczność tego typu metody w leczeniu za pomocą inseminacji, szczególnie w przypadkach niepłodności idiopatycznej i przy słabych parametrach nasienia.

*Zabieg wykonywany przez ANGELIUS Leczenie Niepłodności w Warszawie

mama-z-dzieckiem