W jakich sytuacjach stosowana jest stymulacja owulacji?
Celem stymulowania owulacji u pacjentek jest uzyskanie prawidłowego rozwoju pęcherzyka jajnikowego, zawierającego prawidłową, zdolną do zapłodnienia komórkę jajową. Zdarza się, że stymulacja jajeczkowania doprowadza do wzrostu dwóch lub trzech pęcherzyków, co może zwiększać szansę na ciążę.
Najczęstszymi zaleceniami do przeprowadzenia stymulacji owulacji są zaburzenia rozwoju pęcherzyków Graafa, nieregularne jajeczkowanie lub w ogóle brak jajeczkowania.
Co może mieć wpływ na skuteczność stymulacji jajeczkowania?
O pełnym powodzeniu stymulacji owulacji można powiedzieć wówczas, gdy kobieta po jej przeprowadzeniu zachodzi w ciążę, która jest zakończona urodzeniem zdrowego dziecka. Warunki, jakie muszą być spełnione do korzystnego zakończenia stymulacji owulacji są takie same jak w przypadku starania się o zajście w ciążę w naturalny sposób. Kobieta musi więc przede wszystkim zadbać o swój styl życia. Powinna stosować właściwą, dobrze zbilansowaną i urozmaiconą dietę, unikać używek, prowadzić aktywny tryb życia, unormować masę ciała i zredukować ilość sytuacji stresowych.
Przebieg procesu stymulowania jajeczkowania
Przyczyną problemów z owulacją jest zawsze nieprawidłowa gospodarka hormonalna. W trakcie stymulowania owulacji pacjentka stosuje odpowiednio dobrane leki hormonalne. W trakcie całego procesu niezbędne jest również monitorowanie cyklu owulacji poprzez kilkukrotne wykonywanie badań USG ginekologicznych. Po potwierdzeniu prawidłowego przebiegu stymulacji owulacji, doradzamy pacjentkom, w którym momencie cyklu staranie się o zajście w ciążę będzie najbardziej skuteczne i jakie jeszcze leki pacjentka powinna przyjmować po owulacji.