rodzina-z-dzieckiem

U niektórych kobiet, w trakcie leczenia niepłodności oraz w trakcie przygotowań do przeprowadzenia in vitro, konieczne jest zastosowanie procesu stymulowania owulacji, czyli pobudzenia jajników. Stymulacja owulacji jest wykonywana z zastosowaniem kuracji hormonalnej, która ma doprowadzić do prawidłowego dojrzewania komórek jajowych.

W jakich sytuacjach stosowana jest stymulacja owulacji?

Celem stymulowania owulacji u pacjentek jest osiągnięcie większej liczby komórek jajowych niż w trakcie naturalnego cyklu, kiedy to powstaje tylko jedno jajeczko. Dzięki stymulacji jajeczkowania można tymczasem osiągnąć aż od 5 do 10 gamet, które następnie mogą być przekazane do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Najczęstszymi zaleceniami do przeprowadzenia stymulacji owulacji są zaburzenia rozwoju pęcherzyków Graafa, nieregularne jajeczkowanie lub w ogóle brak jajeczkowania.

Co może mieć wpływ na skuteczność stymulacji jajeczkowania?

O pełnym powodzeniu stymulacji owulacji można powiedzieć wówczas, gdy kobieta po jej przeprowadzeniu zachodzi w ciążę, która jest zakończona urodzeniem zdrowego dziecka. Warunki, jakie muszą być spełnione do korzystnego zakończenia stymulacji owulacji są takie same jak w przypadku starania się o zajście w ciążę w naturalny sposób. Kobieta musi więc przede wszystkim zadbać o swój styl życia. Powinna stosować właściwą, dobrze zbilansowaną i urozmaiconą dietę, unikać używek, prowadzić aktywny tryb życia, unormować masę ciała i zredukować ilość sytuacji stresowych.

Przebieg procesu stymulowania jajeczkowania

Przyczyną problemów z owulacją jest zawsze nieprawidłowa gospodarka hormonalna. W trakcie stymulowania owulacji pacjentka musi więc stosować odpowiednio dobrane leki hormonalne. W trakcie całego procesu niezbędne jest również monitorowanie cyklu owulacji poprzez kilkukrotne wykonywanie badań USG ginekologicznych. Po potwierdzeniu u nas prawidłowego przebiegu stymulacji owulacji, doradzamy pacjentkom, w którym momencie cyklu staranie się o zajście w ciążę będzie najbardziej skuteczne i jakie jeszcze leki pacjentka powinna przyjmować po owulacji.