rodzina-z-dzieckiem

Kobiety, u których w wykonanych badaniach diagnostycznych problemy z zajściem w ciążę okazały się być związane z brakiem możliwości uzyskania prawidłowych komórek jajowych, nadal mają szansę zajścia w ciążę dzięki wykorzystaniu dawstwa komórek jajowych, czyli jajeczek dawczyni.

Komórki jajowe pobrane od dawczyni zapładniane są plemnikami męża/partnera w celu wytworzenia zarodków, które następnie zostaną podane biorczyni w celu osiągnięcia upragnionej ciąży. Proces ten umożliwia zajście w ciążę kobietom, które nie mogłyby mieć dzieci w żaden inny sposób.

Wskazania do wykonania zabiegu in vitro z komórkami jajowymi dawczyni

Zastosowanie komórek jajowych dawczyni jest bardzo skutecznym sposobem leczenia niepłodności. Z takiej możliwości korzysta się przede wszystkim wówczas, gdy u pacjentki jest brak komórek jajowych (gamet) lub są one niskiej jakości, co sprawia, że nie jest możliwe zajście w ciążę. Zastosowanie komórek jajowych dawczyni jest np. jedyną skuteczną terapią i możliwością zajścia w ciążę u kobiet ze stwierdzoną tzw. niewydolnością jajników, czyli przedwczesną menopauzą. Nie jest to jednak jedyne wskazanie w leczeniu niepłodności z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyń. Ta metoda leczenia wykorzystywana jest także m.in. w przypadkach:

  • zaawansowanego wieku rozrodczego pacjentki (> 40 lat),
  • obniżonej rezerwy jajnikowej,
  • ryzyka przekazania dziecku uwarunkowanej rodzinnie choroby genetycznej,
  • niepłodności spowodowanej leczeniem onkologicznym,
  • poronień nawracających lub nieudanych wcześniejszych prób leczenia in vitro z własnymi komórkami jajowymi.

Na jakiej podstawie dobierane są dawczyni komórek jajowych?

Ustawa o leczeniu niepłodności w Polsce gwarantuje anonimowość dawstwa komórek rozrodczych, stąd nigdy nie ujawniamy tożsamości dawców ani biorców. Jedynymi dostępnymi danymi dawczyń jajeczek są tak zwane nieidentyfikujące dane medyczne, takie jak wyniki badania grupy krwi, wiek, czy opis wyglądu dawczyni (wzrost, waga, kolor oczu, kolor włosów itp.).

W OVIklinice oferujemy możliwość uzyskania komórek jajowych z tzw. cykli świeżych, w przebiegu których oocyty są zapładniane tego samego dnia, w którym wykonuję się ich pobranie od dawczyni. W naszym ośrodku mamy też bazę zamrożonych komórek jajowych, spośród których możemy dobrać dawczynię o najbardziej zbliżonych cechach do biorczyni.

Baza dawczyń w naszym ośrodku jest odpowiednio duża, by zapewnić krótki czas oczekiwania na komórki jajowe. Do leczenia przystępuje się praktycznie na pierwszej wizycie, podczas której potwierdza się wskazania.

mama-z-dzieckiem

Jedną z najważniejszych kwestii w leczeniu tego typu jest dobór dawczyń. W naszym ośrodku gwarantujemy, iż w każdym przypadku dawczynią będzie to młoda, zdrowa kobieta w większości przypadków przed 30., max 35. rokiem życia, która przeszła szczegółowe badania z zakresu wirusologii i genetyki. Dawczynie nie chorują na powszechne choroby ginekologiczne prowadzące do niepłodności, takie jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników. W niektórych przypadkach dawczynie były już w ciąży, w którą zaszły bez dodatkowego leczenia. W doborze anonimowej dawczyni komórek jajowych bierze się pod uwagę także cechy fonotypowe biorców, czyli m.in. rasę, masę ciała, kolor włosów i oczu, budowę ciała, grupę krwi oraz inne informacje, które są zawarte w profilu dawczyni.

W każdym przypadku staramy się zrozumieć potrzeby każdej Pacjentki u której rozpoczynamy program dawstwa komórek i robimy wszystko, aby cały cykl leczenia odbył się jak najszybciej. Zapłodnienie in vitro z komórkami jajowymi dawczyni odbywa się w taki sam sposób jak w przypadku zastosowania własnych komórek jajowych pacjentki.

Co powinniśmy zrobić, jeżeli jesteśmy zainteresowani programem dawstwa komórek jajowych?

Jeśli para jest zainteresowana programem dawstwa komórek jajowych, powinna się umówić na wizytę do jednego ze specjalistów OVIkliniki, który oceni, czy istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia procedury z komórkami dawczyni i odpowie na wszystkie Państwa pytania.

Jeśli para zostanie zakwalifikowana do programu, powinna zdecydować czy chce skorzystać ze świeżych czy mrożonych komórek. O kolejnych krokach szczegółowo poinformuje Państwa lekarz.

* Zabiegi wykonywane przez ANGELIUS Leczenie Niepłodności w Warszawie