rodzina-z-dzieckiem

W przypadku braku możliwości uzyskania prawidłowych komórek jajowych nadal możliwe jest uzyskanie ciąży – z wykorzystaniem jajeczek dawczyni.

Komórki jajowe pobrane od dawczyni zapładniane są plemnikami męża/partnera w celu wytworzenia zarodków, które następnie zostaną podane biorczyni w celu osiągnięcia upragnionej ciąży. Proces ten umożliwia zajście w ciążę kobietom, które nie mogłyby mieć dzieci w żaden inny sposób.

Dawstwo komórek jajowych jest leczeniem o dużej skuteczności. Jest obecnie jedyną skuteczną terapią w leczeniu niepłodności u kobiet z tzw. niewydolnością jajników (przedwczesną menopauzą).

Innymi wskazaniami do leczenia z komórkami jajowymi dawczyni są:

  • Zaawansowany wiek rozrodczy (> 40 lat)
  • Unikanie przenoszenia chorób genetycznych
  • Utrata płodności po terapii onkologicznej
  • Poronienia nawracające lub nieudane wcześniejsze próby leczenia in vitro z własnymi komórkami jajowymi

Ustawa o leczeniu niepłodności w Polsce gwarantuje anonimowość dawstwa komórek rozrodczych, stąd nigdy nie ujawniamy tożsamości dawców ani biorców. Jedynymi dostępnymi danymi dawczyń jajeczek są tak zwane nieidentyfikujące dane medyczne takie jak wyniki badania grupy krwi, wiek, czy opis wyglądu dawczyni (wzrost, waga, kolor oczu, kolor włosów itp.).

W OVIklinice oferujemy możliwość uzyskania komórek jajowych z tzw. cykli świeżych, w przebiegu których oocyty są zapładniane tego samego dnia, w którym wykonuję się ich pobranie od dawczyni. W naszym ośrodku mamy też bazę zamrożonych komórek jajowych, spośród których możemy dobrać dawczynię o najbardziej zbliżonych cechach do biorczyni.

Baza dawczyń w naszym ośrodku jest odpowiednio duża, by zapewnić krótki czas oczekiwania na komórki jajowe . Do leczenia przystępuje się praktycznie na pierwszej wizycie, podczas której potwierdza się wskazania.

mama-z-dzieckiem

Jedną z najważniejszych kwestii w leczeniu tego typu jest dobór dawczyń. W naszym ośrodku gwarantujemy, iż w każdym przypadku dawczynią będzie to młoda, zdrowa kobieta przed 30 rokiem życia, która przeszła szczegółowe badania z zakresu wirusologii i genetyki. Dawczynie nie chorują na powszechne choroby ginekologiczne prowadzące do niepłodności, takie jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników. W niektórych przypadkach dawczynie były już w ciąży, w którą zaszły bez dodatkowego leczenia.

W każdym przypadku staramy się zrozumieć potrzeby każdej Pacjentki u której rozpoczynamy program dawstwa komórek i robimy wszystko, aby cały cykl leczenia odbył się jak najszybciej.

Co powinniśmy zrobić, jeżeli jesteśmy zainteresowani programem dawstwa komórek jajowych?

Jeśli para jest zainteresowana programem dawstwa komórek jajowych, powinna się umówić na wizytę do jednego ze specjalistów OVIkliniki, który oceni, czy istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia procedury z komórkami dawczyni i odpowie na wszystkie Państwa pytania.

Jeśli para zostanie zakwalifikowana do programu, powinna zdecydować czy chce skorzystać ze świeżych czy mrożonych komórek. O kolejnych krokach szczegółowo poinformuje Państwa lekarz.

* Zabiegi wykonywane przez ANGELIUS Leczenie Niepłodności w Warszawie