Obserwacja rozwoju zarodków w laboratorium embriologicznym
Zarodki uzyskane po zapłodnieniu jajeczek umieszczane są w tzw. inkubatorach, zapewniającym im stałe, optymalne warunki rozwoju. Obserwacja rozwoju zarodków trwa do 5 dni i służy wyborowi najlepszego zarodka do przeniesienia do macicy.
W I dobie po pobraniu jajeczek możliwe jest potwierdzenie ile z nich prawidłowo się zapłodniło. Potwierdza to obecność tzw. przedjądrzy – dwóch struktur zbudowanych z DNA komórki jajowej i DNA plemnika. Zapłodniona komórka jajowa zaczyna się dzielić.
W II dobie po zapłodnieniu zarodek zbudowany jest zwykle z 2 do 4 komórek (tzw. blastomerów). Embriolog pod mikroskopem codziennie ocenia każdy zarodek i odnotowuje jak sobie radzi z podziałami. Przeniesienie zarodka do macicy można wykonać już w II dobie.
III doba rozwoju zarodkowego jest etapem, w którym zarodki zbudowane są z 6-8 komórek. Na tym etapie już wiadomo dużo więcej o ich tempie rozwoju i jakości.
W IV dobie zarodki przechodzą dużą zmianę – drobne komórki, z których są zbudowane zlewają się, a następnie wyodrębniają się z nich mniejsze komórki. W czasie tego dynamicznego procesu ocena zarodków jest utrudniona i zwykle w tym czasie nie podejmuje się decyzji o transferze zarodka, zostawiając je w inkubatorze do kolejnej doby.
V i VI doba rozwoju zarodkowego to czas, w którym zarodek powinien osiągnąć etap tzw. blastocysty, która zbudowana jest już z około 150 komórek. Prawidłowa blastocysta wykształca tzw. węzeł zarodkowy (rozwija się z niego zarodek), jamkę z płynem i trofoblast, z którego rozwija się łożysko. Blastocysta jest zarodkiem, o którym wiemy najwięcej z uwagi na długość dotychczasowej obserwacji. Transfer blastocysty wiąże się największą szansą na ciążę.