Diagnostyka u Mężczyzny

OVIklinika Badania mężczyzn

Badanie nasienia

Podstawową metodą oceny płodności mężczyzny jest badanie nasienia. Dzięki niemu można uzyskać informacje czy występują anomalie lub zaburzenia morfologiczne związane z liczbą, ruchliwością i innymi nieprawidłowościami plemników i płynu nasiennego. Podstawowe badania nasienia w OVIklinice wykonywane są z wykorzystaniem komputerowego analizatora nasienia.

W ramach badania zostają opisane ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczbę plemników na 1 ml nasienia, ogólną liczbę plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji (zgrupowania) plemników.

Inne, specjalistyczne badania nasienia wykonywane w OVIklinice obejmują m.in. analizę fragmentacji DNA plemników (zobacz poniżej), ocenę przeciwciał przeciwplemnikowych czy test peroksydazowy. Szczegółowy zakres testów na nasieniu ustalany jest podczas konsultacji z naszymi specjalistami.

Badanie fragmentacji DNA plemników

Duże znaczenie przy ustalaniu przyczyn niepłodności ma badanie tzw. fragmentacji DNA plemników. Plemniki z wysoką fragmentacją  czyli stopniem uszkodzeń w DNA, są zdolne do zapłodnienia komórek jajowych, lecz rozwój zarodka może ulec zatrzymaniu jeszcze przed jego implantacją. Natomiast w przypadku implantacji ryzyko wczesnego poronienia jest bardzo wysokie. Sprawdzenie stopnia fragmentacji DNA plemników może w wielu przypadkach wyjaśnić nierozpoznaną dotąd przyczynę bezpłodności.

Jak wykonane jest badanie fragmentacji DNA plemników?

Pobrane nasienie mrożone jest w ciekłym azocie. Przed oceną stopnia fragmentacji DNA plemników na specjalnym aparacie, tzw. cytometrze przepływowym (najdokładniejszym aparacie do tego typu analizy) zostaje ono rozmrożone i poddane preparatyce. Wyniki badania fragmentacji DNA plemników dostępne są po 2 tygodniach.

TESA/PESA

Zabieg TESA/PESA (z ang. testicular sperm aspiration/percutaneus epididymal sperm aspiration) jest krótkim zabiegiem wykonywanym przez specjalistów rozrodczości lub przez współpracujących z naszym ośrodkiem urologów Polega na nakłuciu jądra (TESA) lub najądrza (PESA) celem uzyskania plemników w przypadku, gdy w nasieniu nie stwierdza się plemników. Zabieg ten wykonywany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym, trwa około 20 minut. Uzyskany podczas zabiegu płyn pochodzący z nakłucia jądra lub najądrza bezpośrednio w czasie zabiegu sprawdzany jest przez embriologa na obecność plemników. Plemniki uzyskane w czasie zabiegu są zabezpieczane w specjalnym roztworze tzw krioprotekcyjnym i mrożone w ciekłym azocie.  W przypadku niepowodzenia uzyskania plemników podczas zabiegów PESA lub TESA, uzyskanie plemników może być możliwe podczas oferowanej przez OVIklinika otwartej biopsji jądra pod kontrolą mikroskopu operacyjnego.

Zdarza się czasem, że zabieg TESA jest nieskuteczny i proponujemy wtedy tzw. microTESE