Badanie nasienia, inaczej seminogram, to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. W pobranym materiale oceniane są głównie takie parametry jak całkowita liczba plemników, ich ruchliwość, żywotność oraz budowa strukturalna. Badanie nasienia polecane jest parom, które bez powodzenia starają się o dziecko przez 12 miesięcy, mężczyznom będącym w trakcie procesu diagnostycznego w kierunku niepłodności oraz po wazektomii w celu potwierdzenia jej skuteczności.
Jak przygotować się na badanie nasienia?
Przed badaniem pacjent musi poinformować lekarza o ostatnio przyjmowanych lekach i ewentualnych dolegliwościach chorobowych, które mogą negatywnie wpłynąć na wynik. Pobierania nasienia nie należy przeprowadzać w trakcie antybiotykoterapii oraz do 14 dni po jej zakończeniu. Powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną na 2-5 dni przed wykonaniem badania. Zbyt krótki okres abstynencji seksualnej może wpłynąć na obniżenie stężenia plemników, natomiast zbyt długa wstrzemięźliwość może doprowadzić do zmniejszenia ich ruchliwości. W tych dniach wskazane jest również unikanie nadmiernego wysiłku. Zaleca się także niespożywanie alkoholu przez przynajmniej tydzień przed badaniem nasienia, ponieważ mogłoby to zafałszować wynik badania.
Przed oddaniem nasienia należy oddać mocz oraz umyć okolice ujścia cewki moczowej. W tym celu najlepiej zrezygnować z używania środków higienicznych, które mogą zmienić współczynnik pH nasienia, w zupełności wystarczy czysta woda. Należy pamiętać, że nasienie musi pochodzić z pierwszej ejakulacji po okresie wstrzemięźliwości seksualnej. W punkcie pobrań pacjent otrzymuje pojemnik, w którym powinien znaleźć się cały uzyskany materiał.
Ile kosztuje badanie nasienia?
Ceny zależą od rodzaju badań, zaleconych przez lekarza. Jednym z podstawowych jest badanie komputerowe nasienia (CASA), które pozwala na ocenę parametrów, takich jak ruchliwość i koncentracja plemników w ejakulacie. Komputerowa analiza pozwala uzyskać wynik o największej wiarygodności. Cena badania wynosi ok. 200 zł (zobacz cennik usług).
W diagnostyce męskiej niepłodności, lekarz może skierować na dodatkowe badania, które umożliwią ocenę jakości nasienia oraz zarekomenduje najlepsze metody leczenia.
Wynik badania nasienia
Badanie nasienia przeprowadzanie jest pod kątem kluczowych parametrów, takich jak liczebność, ruchliwość, żywotność, morfologia plemników, objętość ejakulatu oraz pH. Wartości referencyjne parametrów badania nasienia wyznaczane są przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Nowoczesne badania pozwalają na zdiagnozowanie podłoża problemów z płodnością oraz określenie potencjału prokreacyjnego mężczyzny. Prawidłowy wynik nasienia nazywany jest normozoospermią, zmniejszoną liczbę plemników określa się jako oligozoospermia. Zmniejszona ruchliwość plemników to astenozoospermia, a zmniejszony odsetek form prawidłowych plemników to teratozoospermia. W rzadkich przypadkach, może wystąpić inne schorzenie takie jak azoospermia, czyli całkowity brak plemników w nasieniu. Badanie spermy musi odbywać się po indywidualnej ocenie zdrowia pacjenta, dlatego należy poinformować personel o ewentualnych problemach ze zdrowiem w ciągu ostatnich 3 miesięcy oraz przyjmowanych lekach. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu, dlatego należy przestrzegać wszystkich wytycznych lekarza.