Niepłodność. Czynniki ryzyka i kiedy szukać pomocy medycznej.

Niepłodność jest problemem, który może dotknąć każdego. Istnieje wiele czynników ryzyka i przyczyn, dlatego warto poznać sygnały, które sugerują potrzebę konsultacji z profesjonalistą. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynacie rozważać kwestie niepłodności, czy też szukacie odpowiedzi po dłuższym okresie prób, nasz artykuł pomoże Wam zrozumieć, kiedy warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie medycyny rozrodu.

Share
Zrozumieć AMH. Co powinnyśmy wiedzieć o swojej rezerwie jajnikowej?

Płodność kobiety to skomplikowany proces, który w dużej mierze jest uwarunkowany biologicznie. Kiedy o niej myślimy, często zastanawiamy się nad regularnością cyklu miesiączkowego, naszym wiekiem, czy nawet zdrowym stylem życia. Te czynniki są niewątpliwie ważne, ale w głębi naszych jajników kryje się mało znany, a jednak niezwykle istotny wskaźnik naszej płodności – mówimy o hormonie antymüllerowskim, znanym jako AMH.  

Share
Decyzja o leczeniu niepłodności: Kiedy zacząć i czego oczekiwać?

Jeśli przez rok starań o dziecko, marzenia o rodzinie nie stają się rzeczywistością, wiele par zaczyna zadawać sobie pytanie: „Co dalej?”.  Pojawia się wiele pytań oraz niepewności. Często towarzyszy im także strach, ponieważ problem niepłodności to problem, który dotyczy nie tylko naszego ciała, ale także serca i umysłu. Ważne jest by wiedzieć, że nie jesteście w tym sami. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia niepłodności, dzięki którym miliony ludzi na świecie spełnia swoje marzenia o dziecku. Ale kiedy właściwie zwrócić się o pomoc? Czego można się spodziewać na tej drodze? W tym artykule postaramy się przybliżyć odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Share
Co może wpłynąć na Twoją płodność?

Niektóre choroby czy przyjmowane leki wywierają niekorzystny wpływ na powstawanie pęcherzyków, owulację czy środowisko pochwy, prowadząc do zmniejszenia szans na ciążę. Inne schorzenia, głównie ginekologiczne -mogą być bezpośrednią przyczyną niepłodności. Ich odpowiednie rozpoznanie i właściwy dobór leczenia są często konieczne przed rozpoczęciem starań o ciążę. W tym artykule omówiliśmy wiele schorzeń i czynników, które mogą mieć wpływ na Twoją zdolność zajścia w ciążę. Od niedrożności jajowodów i torbieli jajnika po endometriozę i zaburzenia hormonalne, każde z tych schorzeń może stanowić wyzwanie w drodze do macierzyństwa.

Share
Badanie drożności jajowodów Sono-HSG w diagnostyce leczenia niepłodności.

Badanie drożności jajowodów to badanie ultrasonograficzne wykonywane, gdy u pary występują problemy z zajściem w ciążę. Sono-HSG to jedno z podstawowych badań przy leczeniu niepłodności.

Share
Profesor Laudański pracuje nad innowacyjnym testem do diagnozy endometriozy.

Czy wiesz, że endometrioza dotyka aż 10-15% kobiet w wieku rozrodczym, a niemal u połowy z nich może powodować problemy z zajściem w ciążę?  Niestety, diagnoza endometriozy jest trudna i czasochłonna, tymczasem im wcześniej postawiona diagnoza, tym większa szansa na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które zapobiegnie rozwojowi choroby. Stąd zaangażowanie Profesora Laudańskiego i jego zespołu w projekt TRENDO, którego głównym celem jest skrócenie czasu między pierwszymi objawami a ostatecznym rozpoznaniem.

Share
WARTO WIEDZIEĆ: Dzieci poczęte metodą in vitro nie różnią się od dzieci poczętych naturalnie

Decyzja o zastosowaniu metody in vitro w leczeniu niepłodności jest ważnym krokiem dla par pragnących mieć dziecko. Niemniej jednak, często pojawiają się obawy związane z tą metodą. Przyszli rodzice zadają sobie wiele pytań – czy procedura jest bezpieczna i skuteczna, czy dziecko poczęte in vitro będzie się rozwijać prawidłowo i czy rodzina będzie funkcjonować jak należy.

Share
Badanie AMH w OVIklinice

AMH, czyli hormon antymullerianowski jest jednym z najważniejszych markerów aktywności jajnika. Pełni u kobiet zasadniczą rolę w powstawaniu pęcherzyków, w których rozwijają się komórki jajowe, potocznie zwane jajeczkami.

Share