W przypadku niepłodności, która jest spowodowana zbyt małą liczebnością lub jakością plemników jedyną możliwością powiększenia rodziny jest skorzystanie z programu dawstwa nasienia. Oferujemy możliwości leczenia niepłodności z wykorzystaniem jednej z największych baz nasienia w Polsce. W naszej klinice istnieje także możliwość skorzystania z zagranicznych banków nasienia.
Jakie są wskazania do skorzystania z nasienia dawcy w leczeniu niepłodności?
Dawstwo nasienia jest stosowane przede wszystkim w przypadku zdiagnozowania u partnera azoospermii, czyli stwierdzenia całkowitego braku plemników w nasieniu. W takich przypadkach zastosowanie nasienia dawcy pozostaje dla partnerki jedyną możliwością zajścia w ciążę. Korzystanie z banku nasienia może być również konieczne w przypadku występowania wad genetycznych u partnera, które mogłyby być także przeniesione na dziecko.
Na czym polega dobór właściwego dawcy nasienia?
Dawcy oddający nasienie do banku nasienia są najpierw poddawani badaniom diagnostycznym pod kątem występowania chorób zakaźnych . Mają również wykonywane badania na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B i C, wirusa HBV, wirusa HIV, kiły oraz Chlamydii trachomatis, czyli szczepów bakterii, które mogą być czynnikami etiologicznymi wielu różnych zespołów chorobowych. Dawcy mają również wykonywane badania genetyczne. Podobnie jak w przypadku dawstwa komórek jajowych, także przy korzystaniu z banków nasienia dane osobowe dawców są anonimowe. Dostępne dla biorcy nasienia są jedynie dane medyczne dawcy oraz jego cechy fenotypowe. Nasienie dawcy jest więc wybierane przede wszystkim na podstawie danych fenotypowych dawcy, m.in. na podstawie jego wzrostu, masy ciała oraz koloru oczów i włosów.
W jaki sposób wykorzystuje się nasienie dawcy w leczeniu niepłodności?
Nasienie dawcy w leczeniu niepłodności może być użyte do zabiegu inseminacji lub podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.
Zarówno w przypadku zastosowania nasienia dawcy w zabiegu inseminacji, jak i w przypadku in vitro, przebieg tych procedur jest taki sam, jak w przypadku zastosowania nasienia partnera.