Procedury związane z leczeniem in vitro oraz inseminacją są w Polsce regulowane ustawowo. Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności (DZ. U. 2015 Poz. 1087) nakłada szereg obowiązków na ośrodki prowadzące takie terapie, w tym obowiązek uzyskania zezwolenia Ministra Zdrowia na działalność, czy konieczność prowadzenia specjalnego systemu nadzoru nad jakością.
Jednym z kluczowych wymagań przepisów tej Ustawy jest konieczność wykonania badań wstępnych u kobiet i mężczyzn przystępujących do leczenia niepłodności, w tym do in vitro.
Badania tzw. markerów infekcji
Są to głównie badania tzw. markerów infekcji – mające na celu wykluczenie chorób wirusowych takich jak infekcja HIV, czy wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C oraz infekcji bakteryjnych, takich jak infekcja bakteriami Chlamydia trachomatis czy kiła. Dodatkowo pary przystępujące do inseminacji lub in vitro wykonują badanie grupy krwi. Kobiety powinny mieć również aktualne badanie cytologiczne i badanie biocenozy pochwy (tzw. stopień czystości pochwy). Ocena zakresu potrzebnych badań dokonywana jest przez lekarza podczas konsultacji. Do wykonania tych badań potrzebne jest pobranie około 10 ml krwi od kobiety i od mężczyzny (niekoniecznie na czczo), od panów pobiera się również próbkę moczu, a od pań – wymaz z szyjki macicy. Badania markerów infekcji ważne są 6 miesięcy i muszą być ważne w momencie pobierania komórek jajowych i transferu zarodków. Badania grupy krwi nie mają terminu ważności, badanie biocenozy pochwy wykonujemy w cyklu poprzedzającym leczenie in vitro lub inseminację, a badanie cytologii szyjki macicy ważne jest przez 12 miesięcy.
Do jakich procedur potrzebujesz badań wymaganych przez Ustawę?
Zestaw badań wymaganych przez Ustawę o leczeniu niepłodności będzie wymagany podczas przygotowania do :
- inseminacji
- leczenia in vitro ze stymulacją jajeczkowania i pobraniem komórek jajowych
- leczenia in vitro z dawstwem komórek jajowych
- leczenia in vitro z dawstwem nasienia
- inseminacji z dawstwem nasienia (badania tylko u kobiety)
- transferu wcześniej zamrożonego zarodka (badania tylko u kobiety)
Lista badań u kobiet:
Lista badań u mężczyzn:
** Badanie moczu na Chlamydia trachomatis wykonuje się z tzw. pierwszego strumienia moczu, pobranego do sterylnego pojemniczka z rana lub przynajmniej po 3 godzinach po ostatnim oddaniu moczu.
Wszystkie badania możesz wykonać w Oviklinice.
Dodatkowe badania dla podróżujących
Jeżeli planujecie Państwo leczenie in vitro lub inseminację i w ciągu ostatnich 6 miesięcy podróżowaliście do krajów o tzw. endemicznym występowaniu niektórych zakażeń, możemy być zobowiązani do pobrania dodatkowych badań:
- kraje Afryki, Ameryki Południowej, Indie i kraje Środkowego Wschodu, kraje Bliskiego Wschodu, kraje Dalekiego Wschodu / Pacyfiku – badanie krwi w kierunku malarii
- Japonia, Iran, kraje Ameryki Południowej, kraje Afryki Zachodniej i Południowej, Papua-Nowa Gwinea – badanie krwi w kierunku infekcji wirusem HTLV-1
- Włochy, Turcja, Japonia, Brazylia, Chile, Indie, Afryka Południowa – badania krwi w kierunku infekcji wirusem Cytomegalii (CMV IgG i IgM)
- kraje Ameryki Łacińskiej i Południowej – badanie krwi w kierunki zakażenia pierwotniakiem Trypanosoma cruzi
Badania wymagane przez Ustawę o leczeniu niepłodności nie są finansowane przez program in vitro Urzędu Miasta Warszawy. Akceptujemy wyniki badań wykonane w innych niż nasze laboratoriach.