Badanie drożności jajowodów to badanie ultrasonograficzne wykonywane, gdy u pary występują problemy z zajściem w ciążę. Sono-HSG to jedno z podstawowych badań przy leczeniu niepłodności.
Czym jest badanie drożności jajowodów?
Badanie drożności jajowodów to badanie ultrasonograficzne macicy i jajowodów. Pozwala ono sprawdzić, czy komórka jajowa ma możliwość przedostania się z jajnika do macicy. Ocenia się wtedy również kształt macicy. To szczególnie ważne badanie dla par, które starają się o zajście w ciążę.
Na czym polega badanie drożności jajowodów?
Badanie drożności jajowodów Sono-HSG polega na domacicznym podaniu specjalnego roztworu, który zawiera mikropęcherzyki powietrza. Taka substancja to tzw. kontrast, który umożliwia uwidocznienia jego przepływu przez macicę i jajowody.
Drożność jajowodów jest bardzo ważnym czynnikiem, który może wpływać na płodność kobiet. Wszelkie nieprawidłowości oraz brak drożności może powodować utrudnienia podczas starań o dziecko. Właśnie dlatego badanie Sono-HSG jest tak ważne, zwłaszcza dla par, które napotykają trudności podczas zajścia w ciążę.
Badanie drożności jajowodów Sono-HSG: wskazania
Głównym wskazaniem do wykonania badania drożności jajowodów jest podejrzenie niepłodności u kobiety. Jest również zalecane, gdy istnieje podejrzenie innych zaburzeń w obrębie jajowodów i macicy. Można do nich zaliczyć różnego rodzaju nieprawidłowości w kształcie czy budowie macicy.
Sono-HSG: Przebieg badania.
Badanie wykonuje się w pierwszej połowie cyklu już po zakończonej miesiączce, ale przed 12 dniem cyklu. Procedura trwa około 10 minut. Rozpoczyna się od założenia wziernika pochwowego (takiego jak przy pobieraniu cytologii lub wykonywaniu badania biocenozy pochwy. Następnie, po przetarciu ścianek pochwy gazikiem ze środkiem odkażającym (odczuwa się to jako dotyk lub łaskotanie) przez szyjkę macicy wprowadza się specjalny cewnik o średnicy około 1 mm. Po usunięciu wziernika i założeniu sondy dopochwowej USG przez cewnik podaje się około 5 ml specjalnego płynu (tak zwanego kontrastu), który jest dobrze widoczny w badaniu USG.
Na ekranie USG można wówczas zaobserwować przechodzenie płynu przez macicę do jajowodów. Trwa to od dwóch do pięciu minut. W tym czasie może Pani odczuwać napięcie w dole brzucha podobne do skurczów w czasie miesiączki. Następnie, po zakończeniu podawania kontrastu głowica USG oraz cewnik są wycofywane z pochwy. Po około 2 minutowym odpoczynku będzie mogła Pani wstać. Po badaniu lekarz przepisze Pani profilaktyczny antybiotyk.
Badanie drożności jajowodów: Jak się przygotować?
Do badania drożności jajników trzeba być odpowiednio przygotowanym. Zawsze jest zlecane przez lekarza ginekologa. Przed samym badaniem pacjentka powinna:
- zgłosić się na badanie po miesiączce,
- wykonać badania ginekologiczne, przede wszystkim: cytologię (nie może być starsza niż sześć miesięcy), posiew z kanału pochwy i szyjki macicy oraz inne zalecone przez lekarza,
- zrealizować badania pod kątem nosicielstwa wirusa HIV, chorób genetycznych i żółtaczki,
- wykonać podstawowe badania krwi.
Badanie drożności jajowodów: Czas trwania zabiegu.
Procedura trwa około 10 minut, jednak z uwagi na konieczność przygotowania oraz sporządzenia opisu badania prosimy o zarezerwowanie sobie około 30 minut.
Badanie drożności jajowodów: Samopoczucie po zabiegu.
Badanie Sono-HSG nie jest badaniem bolesnym, ani uciążliwym. Jedynymi dolegliwościami po zabiegu będzie wypływanie płynu podanego wcześniej do macicy oraz – u niewielkiej części pacjentek – dyskomfort w podbrzuszu jak podczas miesiączki. Zabieg nie wymaga znieczulenia i po zabiegu nie ma żadnych ograniczeń np. w prowadzeniu samochodu.
Sprawdź więcej na temat diagnostyki i badań niepłodności kobiet TUTAJ.