IMSI, czyli docyplazmatyczne podanie wyselekcjonowanego morfologicznie plemnika do komórki jajowej (ang. intracytoplasmic morphologically selected sperm injection) to odmiana techniki zapłodnienia ICSI, w której plemniki używane do zapłodnienia wybiera się pod specjalnym mikroskopem w bardzo dużym powiększeniu. W Polsce tę metodę wdrożyli lekarze z Grupy Angelius.
Na czym polega IMSI?
IMSI polega na wprowadzeniu do komórki jajowej plemnika o szczegółowo ocenionej morfologii. Ocenie podlegają m. in.: kształt plemnika, liczba, jakość oraz rozmieszczenie wakuoli. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mikroskopu optycznego z cyfrowym torem obrazowym, który pozwala obejrzenie plemników w powiększeniu rzędu 6000 razy – wielokrotnie większym niż zwykle stosowane powiększenie około 400 razy.
Dlaczego warto zastosować IMSI?
Dzięki technice IMSI embriolodzy są w stanie lepiej ocenić strukturę plemników i wykluczyć te z podejrzeniem nieprawidłowości. Zapłodnienie metodą IMSI pozwala na zwiększenie szans na uzyskanie prawidłowych zarodków u par z wcześniejszymi niepowodzeniami leczenia lub ze znacznymi nieprawidłowościami nasienia. W porównaniu ze standardową techniką ICSI, istotnie zmniejsza odsetek poronień u pacjentek, u których partnerów stwierdzono teratozoospermię bądź znaczne zaburzenia morfologii plemników.
Wskazania do IMSI?
- wcześniejsze niepowodzenia w leczeniu niepłodności,
- nieprawidłowe nasienie, w tym: teratozoospermia, zaburzenia morfologii plemników.
Chcesz wiedzieć czy IMSI jest dla Was? Skonsultuj się z naszym lekarzem.