Ostatnie badania pokazują, że zaburzenia procesu implantacji zarodka mogą być spowodowane nie tylko nieprawidłową receptywnością endometrium (czyli przesuniętym okienkiem implantacyjnym, które badamy w OVIklinice testem beREADY). Drugim ważnym czynnikiem może być również tzw. przewlekły stan zapalny endometrium.
Przewlekły stan zapalny endometrium
Proces zapalny powoduje, że środowisko endometrium staje się bardziej wrogie dla rozwoju i implantacji zarodka. Częstotliwość występowania przewlekłego zapalenia endometrium nie jest do końca znana, jednak w grupie niepłodnych pacjentek, szczególnie tych z nawracającymi niepowodzeniami implantacji (recurrent implantation failure, RIF), wynosi od 10% do nawet 50%. Jedną z przyczyn mogących przyczyniać się do występowania zapalenia są zaburzenia flory bakteryjnej endometrium (tzw. mikrobiomu). Do niedawna zakładano, że macica posiada sterylne środowisko pozbawione drobnoustrojów. Ostatnie badania pokazują jednak, że endometrium ludzkie ma swój własny mikrobiom w skład którego wchodzą różne „wrogie” drobnoustroje z rodzaju Bacteroides, Pseudomonas, Acinetobacter, Vagococcus czy Sphinogobium. Wstępne wyniki wskazują na istotną rolę mikrobiomu w prawidłowym funkcjonowaniu endometrium, wpływając na powodzenie leczenia niepłodności.
Co to jest CD138?
Badania w kierunku obecności przewlekłego zapalenia błony śluzowej najczęściej przeprowadza się za pomocą oznaczenia charakterystycznego białka. Jest to tzw. CD138 (zwanego inaczej Syndekan 1). Aby je określić pobiera się wycinek endometrium podczas biopsji. Następnie odpowiednio wykwalifikowany patomorfolog dokonuje oceny markeru. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku wymagane jest zastosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii. Powinno się to odbyć przed rozpoczęciem stymulacji jajników lub przed synchronizacją endometrium do transferu odmrożonego zarodka.
Czym jest kompleksowe badanie endometrium w OVIklinice?
Kompleksowe badanie receptywności endometrium w OVIklinice to wykonanie testu beREADY w celu określenia momentu występowania indywidualnego okienka implantacyjnego. Odbywa się to przy równoczesnej ocenie markeru CD138 wskazującego na stan zapalny. Całość procedury wiążę się z jednokrotnym wykonaniem biopsji endometrium i ocenie histopatologicznej wycinka, co daje kompleksowy wynik stanu receptywności endometrium. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie dopasować najbardziej optymalny moment implantacji zarodka, a przez to zwiększać szanse na powodzenie. O tym dlaczego zdecydowaliśmy się wprowadzić to innowacyjne badanie dowiecie się tutaj.