„Naszym celem jest dostarczanie spersonalizowanej medycyny do klinik poprzez wykorzystanie rosnącej wiedzy na temat danych genomowych i zastosowanie najnowszych technologii. Uważamy, że indywidualne podejście jest podstawowym prawem w leczeniu niepłodności.”
OVIklinika: Jaka jest idea testu beREADY i jaka jest jego przewaga nad innymi, dostępnymi testami?
Prof. A. Salumets*: Leczenie in vitro bywa często krytykowane za umiarkowany wskaźnik powodzenia. Dlatego ciągle poszukuje się innowacyjnych i spersonalizowanych rozwiązań poprawiających skuteczność procedury IVF. Test beREADY to jedno z takich rozwiązań. Jego celem jest pomoc kobietom poddawanym leczeniu in vitro.
Każda kobieta ma indywidualne okno czasowe dla swojej płodności i receptywności endometrium. Występuje ono wtedy, gdy tkanka staje się najbardziej akceptowalna dla zarodka. Jeśli wiemy kiedy endometrium pacjentki staje się podatne na zarodek, klinicyści mogą lepiej zaplanować procedurę transferu i wykonać ją w najbardziej odpowiednim czasie dla każdej pacjentki. Tak spersonalizowany transfer zarodków zwiększa szanse kobiety na zajście w ciążę nawet w tych trudnych przypadkach, gdy leczenie było wcześniej nieskuteczne. Testy beREADY wykazały, że około 1/3 pacjentek w trakcie leczenia in vitro wymaga indywidualnego i spersonalizowanego terminu przeniesienia zarodka, który jest konieczny do osiągnięcia ciąży.
Istnieje jednak bardzo niewiele sposobów monitorowania dojrzewania endometrium. Jedną z możliwości jest wykonanie biopsji tkanki endometrium i przeanalizowanie aktywności niektórych genów, zwanych biomarkerami receptorów endometrium, które dostarczą niezbędnych informacji, aby ustalić czas transferu zarodka indywidualnie dla każdej pacjentki. Zgodnie z wynikami testu beREADY instruujemy klinicystów z dokładnością do pół dnia, kiedy najlepiej jest wykonać transfer zamrożonego zarodka, aby zmaksymalizować jego szanse na sukces.
Test beREADY analizuje aktywność genów na poziomie pojedynczej cząsteczki, ujawniając nawet najmniejsze zmiany w tkance endometrium. Zastosowana technologia umożliwia bardzo dokładną analizę i koncentruje się na 67 najbardziej odpowiednich genach, które odzwierciedlają stan receptywności. Geny wybrano na podstawie metaanalizy w dziewięciu niezależnych badaniach.
Prof. Andres Salumets
OVIklinika: Dlaczego zdecydowaliście się na stworzenie nowego testu?
Prof. A. Salumets: Motywacja została wywołana przez naszą podstawową kompetencję do analizy genów z dużą pewnością i zbyt wysoką ceną już istniejących testów na rynku. W teście beREADY stosujemy naszą unikalną i opatentowaną technologię TAC-seq, która została po raz pierwszy wynaleziona do naszego testu NIPT, służącego do oceny wolnego DNA płodowego. Zmodyfikowaliśmy protokół testu beREADY i wykryliśmy najwyższą czułość. Część technologiczna została naprawiona. 67 genów biomarkerów wybrano na podstawie metaanalizy w dziewięciu publikacjach badawczych i wewnętrznej walidacji.
Naszym celem jest dostarczanie spersonalizowanej medycyny do klinik poprzez wykorzystanie rosnącej wiedzy na temat danych genomowych i zastosowanie najnowszych technologii. Uważamy, że indywidualne podejście jest podstawowym prawem w leczeniu niepłodności. Jednak dzisiaj leczenie nadal odbywa się głównie „jedną metodą dla wszystkich”.
OVIklinika: Jak długo pracowaliście nad stworzeniem nowego testu?
Prof. A. Salumets: Przeprowadziliśmy podstawowe badania w latach 2010-2011, po których opublikowaliśmy nasze oryginalne badania. Opracowanie testu rozpoczęło się w 2015 r. W 2016 r. opublikowaliśmy artykuł w wysoko ocenianym czasopiśmie Human Reproduction o analizie pojedynczych komórek endometrium. Test został uruchomiony w 2019 r. w największych klinikach płodności w Estonii, a pierwsze dzieci urodziły się pod koniec 2019 r. i na początku 2020 r.
OVIklinika: Kiedy stosuje się test beREADY w Estonii?
Prof. A. Salumets: Specjaliści w leczeniu niepłodności najpierw odezwali się do nas pacjentkami z RIF ( recurrent implantation failure – czyli nawracającymi niepowodzeniami implantacji) w 2019 r. Byli mile zaskoczeni, gdy udało się uzyskać pierwsze ciąże u tych pacjentek, które przeszły kilka nieudanych zabiegów IVF. Teraz lekarze oferują badanie po drugim lub trzecim nieudanym transferze zarodka.
Centrum Kompetencji Technologii Medycznych (CCHT) w Estonii
OVIklinika: Ile testów beREADY przeprowadzacie w Estonii i gdzie dokładnie się to odbywa?
Prof. A. Salumets: Po badaniach walidacyjnych i pierwszych ciążach zostaliśmy liderem rynku w Estonii. Chociaż pandemia Covid-19 na jakiś czas zamknęła kliniki płodności, przewidujemy wykonanie 1200-1500 testów w roku 2020. Testy przeprowadzane są w naszym laboratorium w Tartu, stolicy akademickiej Estonii.
OVIklinika: Jak układała się współpraca z prof. Laudańskim z OVIkliniki Grupa Angelius?
Prof. A. Salumets: Współpraca z prof. Laudańskim była bardzo przyjemna. Nasza współpraca rozpoczęła się od wspólnego prowadzenia badań naukowych. Prof. Laudański jest bardzo otwarty i innowacyjny, zarówno w badaniach, jak i leczeniu pacjentów. Widzieliśmy, że naprawdę chce pomóc swoim pacjentom, korzystając z najbardziej zaawansowanych opcji leczenia.
*Prof. Andres Salumets jest specjalistą medycyny reprodukcyjnej, doktorem Uniwersytetu Helsińskiego. Obecnie pracuje na Uniwersytecie w Tartu, kierując zespołem w Centrum Kompetencji Technologii Zdrowia i jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie Helsińskim. Prof. Salumets jest jednym z wiodących naukowców zajmujących się medycyną reprodukcyjną w krajach bałtyckich i Skandynawii, z ponad 130 opublikowanymi artykułami naukowymi.
Centrum Kompetencji Technologii Medycznych (CCHT) zostało założone w 2009 roku w Estonii w celu wypełnienia luki między możliwościami laboratoriów badawczych a potrzebami klinicznymi. Firma opiera się na ponad 20 latach badań prowadzonych przez prof. Salumetsa na Uniwersytecie w Tartu. W celu ulepszenia istniejących spersonalizowanych testów medycznych i wprowadzenia nowych innowacji do klinik, zespół aktywnie prowadzi badania we współpracy z klinikami IVF i wiodącymi uniwersytetami europejskimi, takimi jak Karolinska Institutet, KU Leuven i Uniwersytet w Granadzie. Laboratorium CCHT jest wiodącym dostawcą usług w Estonii również w zakresie innych zaawansowanych testów genetycznych (NIPT i PGT-A). CCHT jest zatwierdzonym dostawcą usług przez Estońską Radę Zdrowia (numer licencji L04715). Więcej o CCHT: https://ccht.ee/home/