Jak czyste powinno być powietrze w laboratorium In Vitro?
Laboratorium embriologiczne jest sercem kliniki In Vitro. To tutaj odbywają się przygotowania jajeczek i plemników do zapłodnienia, samo zapłodnienie oraz kilkudniowa obserwacja rozwijających się zarodków. Jakość powietrza w laboratorium embriologicznym wpływa na rozwój zarodków i ma związek z ostatecznym sukcesem leczenia.
Zanieczyszczenia powietrza na terenach miejskich mogą obejmować szereg toksyn i pyłów, w tym między innymi tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki czy metale ciężkie. Dodatkowo, materiały budowlane takie jak kleje, silikony, farby, płyty MDF czy wykładziny PCV mogą być źródłem zanieczyszczeń organicznych, tak zwanych LZO – Lotnych Związków Organicznych. Innymi, dodatkowymi ich źródłami mogą być kosmetyki, środki odkażające czy dym papierosowy.
Jednym z ważniejszych zadań budynku i urządzeń w ośrodku leczenia niepłodności prowadzącym In Vitro jest minimalizowanie ryzyka ekspozycji zarodków na LZO i inne zanieczyszczenia. Infrastruktura zapewniająca wysoką jakość powietrza w laboratorium embriologicznym ma wpływ na jego jakość, a co za tym idzie – na rozwój zarodków. Dodatkowo, poza nią, na jakość powietrza będą miały wpływ materiały użyte do budowy i wykończenia ośrodka, jak również zachowanie personelu.
Jak to robimy w OVIklinice Grupa Angelius?
Zastosowana technologia “czystej sali” (“Clean room technology”) pozwoliła na stworzenie kontrolowanego środowiska, w którym zminimalizowane jest ryzyko dostępu zanieczyszczeń. Osiągamy to w laboratorium In Vitro dzięki użyciu wielostopniowej filtracji HEPA wraz z dodatnim ciśnieniem atmosferycznym w laboratorium.
Dodatnie ciśnienie w laboratorium In Vitro oznacza, że powietrze będzie z niego głównie wychodzić, nie dopuszczając do wchodzenia zanieczyszczeń. Dodatkowo, w zainstalowanym systemie filtracji powietrza jesteśmy w stanie odciąć jego pobór z zewnątrz budynku, przestawiając się na czerpanie powietrza z wewnątrz. Może się to przydać w przypadku nagłego skażenia atmosfery na zewnątrz, na przykład dymem lub smogiem.
Czyste powietrze w laboratoriach OVIkliniki
Wszystkie materiały użyte do wykończenia naszej kliniki były przeanalizowane pod kątem toksyczności i niskich emisji lotnych związków organicznych. Nasze laboratorium „odgazowywało się” przez ponad miesiąc po uruchomieniu – czyli pracowało na „sucho” przez ponad miesiąc po uruchomieniu – celowo przekroczyliśmy 2-krotnie zalecany czas po remoncie, po którym możemy przyjąć zarodki do inkubatorów.
Dzięki temu, mamy pewność, że powietrze u zarodków będących pod naszą opieką jest czyste.
Nad drzwiami laboratorium embriologicznego umieszczony jest specjalny manometr – specjalny przyrząd pokazujący ciśnienie atmosferyczne. Strzałka manometru na zerze oznacza ciśnienie atmosferyczne, strzałka na plusie – ciśnienie dodatnie, strzałka na minusie ciśnienie ujemne.
A w naszym laboratorium zawsze jesteśmy na plusie:
Dodatkowo, w celu zapewnienia czystości w sali zabiegowej i laboratorium In Vitro przyzwyczailiśmy się do:
- Nie używania silnych perfum i kosmetyków (uwalniają one lotne związki organiczne)
- Zmieniania na kolejne (już zmienionych wcześniej) butów przed wejściem do sali zabiegowej
- Używania powłok samoprzylepnych na podłodze dodatkowo zbierających kurz z podeszw butów
- Używania specjalnych, łagodnych środków czyszczących powierzchnie