Problem z zajściem w ciążę dotyka w Polsce i na świecie ok. 10% par w wieku rozrodczym.
Istnieje wiele możliwych przyczyn tych trudności u kobiet, poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych:
1. Problemy z owulacją
Owulacja to moment w cyklu miesiączkowym, kiedy jajnik uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Owulacją sterują hormony. Ciąża może wystąpić, jeśli plemnik zapłodni komórkę jajową, kiedy po owulacji przemieszcza się ona do macicy. Kobiety mają najwyższe szanse zajścia w ciążę, jeśli współżyją 1 do 2 dni przed owulacją lub w dzień owulacji. U niektórych kobiet owulacja nie zachodzi regularnie lub nie występuje w ogóle. Jedną z częstych chorób występujących w tej grupie problemów jest zespół policystycznych jajników, gdy komórka jajowa nie wydostaje się do jajowodów.
2. Problemy z macicą lub jajowodami
Przykładowym problemem może być występowanie w okolicach jajowodów zrostów po przebytych operacjach lub infekcjach, co u niektórych kobiet która może powodować niedrożność jajowodów.
3. Endometrioza, czyli gruczolistość zewnętrzna
Jest to przewlekła choroba, która może powodować ból w podbrzuszu i trudności z zajściem w ciążę. Polega na występowaniu endometrium, które normalnie występuje wewnątrz macicy, poza ich właściwą lokalizacją. Ogniska endometriozy najczęściej pojawiają się w narządach rozrodczych kobiety głównie jajnikach, a także w pęcherzu moczowym, jelicie grubym lub otrzewnej.
4. Dojrzały wiek
U kobiet po 35 roku życia zajście w ciążę może być trudniejsze i dłużej potrwać. Jeszcze większy problem stanowi w przypadku kobiet po 40 roku życia.
Więcej informacji na temat niepłodności u kobiet znajdziesz TUTAJ.
Dodatkowe czynniki, które mogą niekorzystnie wpływać na problem z zajściem w ciążę to:
- problemy z masą ciała, w tym: otyłość i nadwaga, jak również niedowaga,
- palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
- niektóre lekarstwa i przebyte infekcje,
- niedobór snu i stresujący tryb życia
Kiedy powinnam skonsultować się z lekarzem?
Udaj się do lekarza jeśli współżyjesz bez zabezpieczenia przez ponad rok i nie zaszłaś w ciążę. Jeśli się martwisz, odwiedź lekarza szybciej. Jeśli masz powyżej 35 lat, lub jeśli nie miesiączkujesz regularnie, umów się z lekarzem po 6 miesiącach prób.
Lekarz porozmawia z Tobą, przeprowadzi badanie i zleci badania diagnostyczne, starając się ustalić przyczynę problemu. Ponadto konieczne może być przeprowadzenie badań u Twojego partnera.