O nawracających niepowodzeniach leczenia niepłodności mówi się po trzech nieudanych cyklach leczenia, obejmujących stymulację jajników i pobranie komórek jajowych. W ustaleniu przyczyn niepowodzeń oraz ułożeniu odpowiedniej strategii postępowania zwiększającej szanse na ciążę, ważną rolę odgrywają możliwości dodatkowej diagnostyki i leczenia, a także podejście lekarza prowadzącego.
Skuteczność procedur in vitro
Wprowadzenie procedur in vitro do praktyki leczenia niepłodności w latach 80-tych minionego wieku określa się jako jedno z ważniejszych osiągnięć cywilizacyjnych ostatnich dekad. Jest to leczenie o maksymalnej dostępnej skuteczności, co niestety nie oznacza, że szanse na powodzenia tej metody są stuprocentowe. Średnie odsetki ciąż po in vitro u kobiet przed 35-tym rokiem życia, to ok. 50% na cykl leczenia. Niestety oznacza to automatycznie ok. 50-cio procentową nieskuteczność. Zdarza się, że u niektórych par niepowodzenie cyklu in vitro może wystąpić kilkukrotnie, co może wskazywać na dodatkowe problemy zdrowotne i wymaga specjalnego postępowania.
Najważniejsze przyczyny nawracających niepowodzeń leczenia niepłodności
Wśród najważniejszych przyczyn nawracających niepowodzeń leczenia niepłodności wymienia się nieprawidłowości w rozwoju zarodków, zaburzenia receptywności endometrium oraz wynikające z obu z nich nieprawidłowości procesu implantacji zarodka.
Prawidłowy rozwój zarodka po zapłodnieniu in vitro zależy od jakości plemników i jakości komórek jajowych. Warunkowane jest to między innymi trybem życia leczonej pary, jak również obecnymi czy przebytymi chorobami, ewentualnie przyjmowanymi lekami. Znaczący wpływ na jakość komórek jajowych ma przebieg stymulacji jajeczkowania poprzedzającej pobranie komórek. Szczegółowa analiza kliniczna wcześniejszych cykli zakończonych niepowodzeniem powinna zostać przeprowadzona każdorazowo przez specjalistę leczenia niepłodności, który przejmuje opiekę nad daną parą. W OVIklinice zwracamy szczególną uwagę na skład i dawki leków używanych we wcześniejszych stymulacjach jajeczkowania, detalicznie oceniamy również tempo rozwoju pęcherzyków jajnikowych i endometrium w czasie stymulacji.
Co to jest endometrium?
Endometrium jest tkanką wyścielającą wnętrze macicy, która pogrubia się i przechodzi szereg przemian w czasie cyklu miesiączkowego oraz w czasie stymulacji jajeczkowania. Po pobraniu komórek jajowych, połączeniu ich z plemnikami i powstaniu zarodków – trafiają one do jamy macicy, gdzie ma zajść proces ich implantacji. Tkanką „zajmującą” się tym czasie zarodkiem, zapewniającą mu odpowiednie środowisko jest właśnie endometrium.
Co oznacza receptywność endometrium?
Receptywność endometrium to zdolność zapewnienia optymalnych warunków zagnieżdżającemu się zarodkowi. Jest ona wypadkową skomplikowanych procesów biologicznych, które można ocenić w testach genetycznych. Dzięki pobraniu próbki endometrium w cyklu diagnostycznym, jesteśmy w stanie określić kiedy występuje tak zwane okienko implantacyjne – czyli czas maksymalnej receptywności endometrium. Prawidłowe wykrycie okienka implantacyjnego pozwala na dokładne dobranie czasu transferu zarodka, co z jednej strony poprawia szanse na skuteczne zagnieżdżenie zarodka, jak również zwiększa szanse na utrzymanie ciąży.
Test wykrywający „okienko implantacyjne”
Do wykrycia okienka służą specjalne testy. Jednym z nich jest nowy test genetyczny z Estonii, który jako pierwsi w Polsce będziemy mogli zaoferować naszym Pacjentkom. Już w połowie czerwca w OVIklinice wprowadzimy test BeReady, który dokładnie bada receptywność endometrium, dzięki czemu leczenie niepłodności może być jest bardziej skuteczne. Więcej informacji już wkrótce.