O niepłodności mówimy, kiedy przez co najmniej rok regularnych starań i niestosowaniu środków antykoncepcyjnych kobieta nie może zajść w ciążę. Po tym czasie warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który zaleci niezbędne badania diagnostyczne. Leczenie zawsze opiera się na przyczynach niepłodności. Problem może dotyczyć obojga partnerów, dlatego diagnostyką i leczeniem należy objąć zarówno kobietę, jak i mężczyznę.
Przyczyny niepłodności u kobiet
Przyczyn niepłodności jest wiele, więc leczenie również musi mieć indywidualny przebieg. Najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet są zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, endometrioza, hiperprolaktemia, czy też schorzenia tarczycy. Niepłodność może być również spowodowana niedrożnością jajowodów, najczęściej w wyniku przebytych infekcji w miednicy mniejszej. Ważną przyczyną niepłodności jest endometrioza. Jest to choroba charakteryzująca się obecnością fragmentów błony śluzowej (endometrium) poza trzonem macicy – w jajniku czy na powierzchni otrzewnej. Do przyczyn braku płodności u kobiet zalicza się również niewłaściwą dietę, stosowanie używek, nieregularną owulację, torbiele i mięśniaki macicy. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa też stres, który często wynika z braku skuteczności zajścia w ciążę.
Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Brak możliwości zajścia w ciążę może również wynikać z występowania schorzeń po stronie mężczyzny. Najczęstszą przyczyną problemów z płodnością jest niska jakość nasienia. Zazwyczaj dotyczy ona zmniejszonej liczby plemników w 1 ml nasienia oraz ich małej ruchliwości. Niepłodność u mężczyzn może być również spowodowana chorobami ogólnoustrojowymi, zaburzeniami hormonalnymi, uszkodzeniem jąder w wyniku przebytych chorób i urazów mechanicznych, przegrzewaniem jąder, noszeniem obcisłej bielizny, a także problemami z drożnością nasieniowodów.
Leczenie niepłodności kobiecej
Leczenie niepłodności u kobiet jest uzależnione od przyczyny problemów. Jeżeli brak możliwości zajścia w ciąże ma związek z nieregularnością owulacji, konieczne jest zastosowanie farmakologicznej stymulacji jajników. Polega to na wdrożeniu leczenia hormonalnego, które ma doprowadzić do prawidłowego dojrzewania komórek jajowych. Do innych schorzeń wpływających na płodność, które leczy się chirurgicznie należą endometrioza, torbiele jajników, mięśniaki i inne wady macicy. Gdy leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne nie przynosi pożądanych efektów, należy zdecydować się na inseminację lub procedurę in vitro. Inseminacja polega na podaniu nasienia partnera do macicy za pomocą cienkiego cewnika. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga podania znieczulenia. Natomiast leczenie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego w warunkach laboratoryjnych. Polega na pobraniu od kobiety dojrzałych komórek jajowych, natomiast od mężczyzny nasienia, z którego wyodrębniane są najlepsze pod względem budowy i ruchliwości plemniki. Gdy dojdzie do pozaustrojowego zapłodnienia komórki jajowej, umieszcza się zarodek w macicy.
Leczenie niepłodności męskiej
Leczenie niepłodności u mężczyzn uzależnione jest od stwierdzonych przyczyn nieprawidłowości w wynikach nasienia. Może ono obejmować zarówno farmakoterapię, jak i zabiegi chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne jest stosowane u mężczyzn w przypadku wykrycia zaburzeń hormonalnych. Płodność może być również ograniczona przez infekcje, które leczy się antybiotykami. Zabieg chirurgiczny może być wskazany, gdy występują np. żylaki powrózka nasiennego. W przypadku braku plemników w nasieniu (azoospermii), często plemniki można uzyskać na drodze biopsji jąder.
Więcej informacji na temat leczenia niepłodności kobiet i mężczyzn znajdziesz TUTAJ.